Tłumaczenia przysięgłe

Tłumaczenia przysięgłe

Tłumacząc ważne dokumenty – urzędowe, sądowe, otrzymane od zagranicznych pracodawców – zmuszeni jesteśmy do skorzystania z pomocy tłumacza przysięgłego.

Tłumaczenie zwykłe czyli nieprzysięgłe od tłumaczenia przysięgłego, przynajmniej merytorycznie, nie różni się absolutnie niczym. Zarówno w tłumaczeniu przysięgłym, jak i tłumaczeniu zwykłym chodzi o jak najdokładniejsze przełożenie dokumentów z jednego języka na drugi. Różnice między rodzajami tłumaczeń napotkamy dopiero w momencie, gdy mówimy o odpowiedzialności za wykonaną pracę.

Tłumacz przysięgły – osoba zaufania publicznego, która specjalizuje się w przekładzie m.in. dokumentów procesowych, urzędowych i uwierzytelnianiu obcojęzycznych odpisów takich dokumentów oraz może poświadczać tłumaczenia i odpisy wykonane przez inne osoby. Do poświadczania tłumaczeń oraz poświadczania odpisów pism tłumacz przysięgły używa pieczęci, zawierającej w otoku jego imię i nazwisko oraz wskazanie języka, w zakresie którego ma uprawnienia, a w środku pozycję na liście tłumaczy przysięgłych.

Tłumacz przysięgły jest gotów przyjąć zobowiązanie do poniesienia ryzyka odpowiedzialności cywilnej za błędy, które mogą pojawić się w wykonanym tłumaczeniu. Jeśli klient tłumacza przysięgłego poniesie straty za niepoprawnie wykonaną pracę, może ubiegać się o odszkodowanie.

Kiedy wymagane jest tłumaczenie przysięgłe?

Pracy tłumacza przysięgłego wymagają dokumenty, które posiadają moc prawną i mają tę moc zachować po dokonaniu przekładu. Są to zatem pisma potwierdzające zatrudnienie, papiery samochodowe niezbędne przy rejestracji pojazdu w kraju, zaświadczenia dotyczące stanu cywilnego i danych osobowych, dokumenty prawne. Bez tłumaczenia uwierzytelnionego nie obejdziemy się również w momencie składania obcojęzycznych dokumentów w bankach i innych instytucjach finansowych.

Tłumaczenia przysięgłe polecamy zlecać w firmie www.biurotlumaczen.pl .

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*